Doradca 2000 - Powiatowy Urząd Pracy w Leżajsku


Nagłówek

Dordca 2000

Dżokej

Kod: 342101
Inna nazwa zawodu: uczeń dżokejski, praktykant dżokejski, kandydat dżokejski, jeździec sportowy, chłopiec stajenny, koniuszy, praktykant trenerski

Zadania i czynności

Celem pracy dżokeja są jak najlepsze starty w gonitwach płaskich i w gonitwach z przeszkodami. Dżokej bierze udział w codziennych treningach, na których zajmuje się przygotowaniem koni do jazdy galopem lub do skoków przez przeszkody. Podczas treningu wykonuje wskazania trenera, zmierzające do doprowadzenia konia do jak najlepszej formy. Realizując te wskazania dżokej musi znać predyspozycje konia. Istotne jest także wytworzenie pewnej więzi między koniem a dżokejem.

Regulamin startów w zawodach wymaga posiadania odpowiedniej wagi ciała, dlatego dżokej stale ją kontroluje i dba o jej utrzymanie. Jest też odpowiedzialny za powierzony sprzęt i wyposażenie.

Praca ujeżdżacza - jest to stanowisko pokrewne do stanowiska dżokeja - jest związana z opieką nad końmi. Zatrudniani są w tej profesji młodzi ludzie, którzy w przyszłości pragną zostać dżokejami oraz zawodnicy, którzy nie mogą dalej brać udział w gonitwach, chociażby ze względu na kontuzje lub nadwagę.

Ujeżdżacz zejmuje się karmieniem i pielęgnacją koni; powinie posiadać pewną wiedzę na temat kontuzji u zwierząt i orientować się w organizacji pracy w stajniach. Dodatkowo ujeżdżacz pomaga dżokejom w codziennej pracy na treningach z końmi.

Partnerzy

Na skróty

 Przejdź na górę