logo_2020
 
Szanowni  Państwo,

W celu uniknięcia błędów we wnioskach składanych przez kolejnych wnioskodawców, przedstawiamy wykaz najczęściej pojawiających się  uchybień.
 
Błędy we wnioskach o dofinansowanie części kosztów prowadzenia działalności gospodarczej dla przedsiębiorcy będącego osobą fizyczną niezatrudniającą pracowników, zwanego dalej przedsiębiorcą w przypadku spadku obrotów gospodarczych w następstwie wystąpienia COVID-19 (art. 15zzc):
  1. nazwa przedsiębiorcy, adres prowadzenia działalności, data rozpoczęcia działalności niezgodna z wpisem w Centralnej Ewidencji i Informacji Gospodarczej,
  2. brak numeru PESEL, numer PESEL jest obowiązkowy
  3. brak zaznaczonego poziomu wykształcenia,
  4. brak numeru telefonu kontaktowego,
  5. nieprawidłowo wskazany okres  do wyliczenia spadku obrotów w 2020 roku i analogicznym okresie 2019 roku
  6. nieprawidłowo wyliczony procentowy spadek obrotów w 2020 roku w porównaniu do 2019 roku,
  7. błędnie wyliczona łączna kwota dofinansowania za wszystkie miesiące wskazane we wniosku,
  8. brak wymaganych podpisów i dat na wniosku oraz załącznikach.
Ponadto informujemy, że zgodnie z wyjaśnieniami Departamentu Rynku Pracy możliwość przyznania wsparcia przedsiębiorcom w ramach art. 15zzc opiera się na stwierdzeniu poziomu spadku obrotów u danego przedsiębiorcy w dwóch miesiącach roku 2020 w zestawieniu
z  analogicznymi miesiącami roku 2019. W dwumiesięcznych zestawianych okresach roku 2019
i 2020 przedmiotowa działalność gospodarcza nie może być zawieszona.


Dodatkowo przedsiębiorca nie powinien zatrudniać pracowników nie tylko w momencie składania wniosku ale również w okresach ujętych do obliczenia spadku obrotów (2020 i 2019). Przedsiębiorca, który chce otrzymywać dofinansowanie w kolejnych transzach miesięcznych powinien także zachować status osoby fizycznej, niezatrudniającej pracowników. Jeśli zachodzi potrzeba zatrudnienia, przedsiębiorca powinien w powiatowym urzędzie pracy zgłosić fakt zmiany statusu przedsiębiorstwa, a dofinansowanie zostanie wstrzymane. Za pracownika uznaje się osobę zatrudnioną na podstawie stosunku pracy, zgodnie z Kodeksem Pracy.

Prosimy o dokładne zapoznanie się z zasadami i uważne wypełnienie wniosku i załączników.