Powiatowy Urząd Pracy w Leżajsku informuje, że w ramach projektów Europejskiego Funduszu Społecznego do 10 czerwca 2021r. prowadzi nabór wniosków o:
- Dofinansowanie części kosztów wynagrodzeń pracowników oraz należnych od nich składek na ubezpieczenia społeczne dla mikroprzedsiębiorców, małych i średnich przedsiębiorców w przypadku spadku obrotów gospodarczych w następstwie wystąpienia COVID-19 (Art. 15zzb)
- Dofinansowanie części kosztów prowadzenia działalności gospodarczej dla przedsiębiorców samozatrudnionych - w przypadku spadku obrotów gospodarczych
w następstwie wystąpienia COVID-19 (Art. 15zzc)
- Dofinansowanie części kosztów wynagrodzeń pracowników oraz należnych od nich składek na ubezpieczenia społeczne dla organizacji pozarządowych – w przypadku spadku przychodów z działalności statutowej w następstwie wystąpienia COVID-19 (Art. 15zze)
-
Dofinansowanie części kosztów wynagrodzeń pracowników oraz składek na ubezpieczenie społeczne dla kościelnej osoby prawnej działającej na podstawie przepisów o stosunku Państwa do Kościoła Katolickiego w Rzeczypospolitej Polskiej, o stosunku Państwa do innych kościołów i związków wyznaniowych oraz o gwarancjach wolności sumienia i wyznania, oraz jej jednostce organizacyjnej (art. 15zze2)
w którym wniosek został złożony, tzn. jeżeli wniosek zostanie złożony w lutym przedsiębiorca może ubiegać się o dofinansowanie do części kosztów wynagrodzeń pracowników należnych za okres: luty, marzec, kwiecień, itd. (Decyduje data wpływu wniosku do PUP). Wsparcie może zostać przyznane na okres nie dłuższy niż 3 miesiące. Jeżeli Przedsiębiorca otrzymał wcześniej dofinansowanie na 1 miesiąc może ubiegać się o dofinansowanie na kolejne 2 miesiące. Można złożyć jeden wniosek na trzy miesiące lub składać oddzielny wniosek na każdy z miesięcy. Tak więc można wnioskować o dofinansowanie raz w miesiącu, niemniej jednak w terminie do 10 czerwca 2021r.
Szczegółowe informacje dotyczące powyższych form pomocy oraz wszystkie wnioski wraz z załącznikami, w tym obowiązujące instrukcje i zasady, znaleźć można na stronie internetowej Publicznych Służb Zatrudnienia:
https://psz.praca.gov.pl/dla-pracodawcow-i-przedsiebiorcow/tarcza
Sposób składania wniosków:
W przypadku braku możliwości złożenia wniosków w formie elektronicznej prawidłowo wypełnione i podpisane wszystkie dokumenty tj. wniosek (1 egzemplarz) wraz z umową (2 egzemplarze) oraz załącznikami (1 egzemplarz), można składać do Powiatowego Urzędu Pracy w Leżajsku:
- bezpośrednio w Powiatowym Urzędzie Pracy w Leżajsku: przygotowane dokumenty należy złożyć w kopercie do oznaczonej skrzynki ustawionej przy wejściu do budynku,
- przesyłając tradycyjną pocztą na adres: Powiatowy Urząd Pracy w Leżajsku, ul. Mickiewicza 56, 37-300 Leżajsk (Liczy się data wpływu do Urzędu).
Uwaga!!!
Przy składaniu wniosku w wersji papierowej, załącznik nr 3 'Kalkulator' (jeżeli jest częścią wniosku), należy BEZWZGLĘDNIE wypełnić na komputerze wprowadzając odpowiednie dane. Dopiero po ich wypełnieniu i automatycznym przeliczeniu przez kalkulator można dokument wydrukować i podpisać.
Zgodnie z wyjaśnieniami Ministerstwa Rodziny Pracy i Polityki Społecznej:
- Zgodnie z art. 15zzb ust. 12 ustawy COVID-19 przedsiębiorca nie może otrzymać dofinansowania w części, w której te same koszty zostały albo zostaną sfinansowane z innych środków publicznych.
- refundacji, której mowa w art. 51a ust. 1 ustawy,
- refundacji część kosztów poniesionych na wynagrodzenia, nagrody oraz składki na ubezpieczenia społeczne w ramach robót publicznych, prac interwencyjnych,
- pokrycia kosztów z tytułu opłaconych składek na ubezpieczenia społeczne refundowanych pracodawcy, o których mowa w art. 47 ustawy,
- refundacji pracodawcy kosztów składek na ubezpieczenia społeczne za bezrobotnych do 30 roku życia podejmujących pierwszą pracę, o których mowa w art. 60c ustawy,
- pokrycia kosztów dofinansowania wynagrodzenia zatrudnionego bezrobotnego powyżej 50 roku życia, o którym mowa w art. 60d ustawy,
- refundacji pracodawcy, w ramach bonu zatrudnieniowego, części wynagrodzenia i składek na ubezpieczenia społeczne, o których mowa w art. 66m ust. 7 ustawy.
- Uzyskanie zwolnienia w ZUS nie wyklucza skorzystania ze wsparcia w ramach art.15zzb. W sytuacji, gdy przedsiębiorca skorzystał ze zwolnienia z opłacania składek odprowadzanych do ZUS, nie może otrzymać dofinansowania w części dotyczącej składek na ubezpieczenia społeczne. Może natomiast otrzymać dofinansowanie części kosztów wynagrodzeń pracowników.
- Ustawa COVID-19 umożliwia łączenie formy wsparcia, o której mowa w art. 15zzd (pożyczka) z formą wskazaną w art. 15zzb. Pożyczka (art. 15zzd) docelowo może być przeznaczona na pokrycie bieżących kosztów prowadzenia działalności gospodarczej mikroprzedsiębiorcy. Dofinansowanie w art. 15zzb jest wsparciem z przeznaczeniem na dofinansowanie części kosztów wynagrodzeń pracowników. Zatem o ile pożyczka, nie została przeznaczona na wynagrodzenia dla pracowników, te dwa instrumenty nie wykluczają się.
- Dopuszczalne jest skorzystanie zarówno z dofinansowania wynagrodzeń pracowników w ramach instrumentu z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych (udzielanego przez Wojewódzki Urząd Pracy) i w ramach art.15zzb ,ale jedynie pod warunkiem, że nie będzie ono dotyczyło tych samych pracowników. Jeśli przedsiębiorca skorzysta z instrumentu w ramach art.15zzb, nie może skorzystać z instrumentu finansowanego ze środków Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych na tego samego pracownika.
Źródło finansowania
Dofinansowanie jest objęte współfinansowaniem ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego 2014-2020 i/lub środków Funduszu Pracy.
Wsparcie dla osób młodych do 30 roku życia realizowane jest w ramach projektu „Aktywizacja osób młodych pozostających bez pracy w powiecie leżajskim (V)" w ramach Poddziałania 1.1.1 Wsparcie udzielane z Europejskiego Funduszu Społecznego Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020.