INFOdoradca+ Informacje o zawodach - Powiatowy Urząd Pracy w Leżajsku

INFOdoradca+ Informacje o zawodach

to materiały zawierające przede wszystkim: opis zawodu, opis kompetencji zawodowych, odniesienie do sytuacji zawodu na rynku pracy i możliwości doskonalenia zawodowego, a także możliwości zatrudnienia osób niepełnosprawnych w zawodzie.

Opisy zawodów powstają w ramach projektu „Rozwijanie, uzupełnienie i aktualizacja informacji o zawodach oraz jej upowszechnienie za pomocą nowoczesnych narzędzi komunikacji – INFODORADCA+". Projekt jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój, Oś priorytetowa II Efektywne polityki publiczne dla rynku pracy, gospodarki i edukacji, Działanie 2.4 Modernizacja publicznych i niepublicznych służb zatrudnienia oraz lepsze dostosowanie ich do potrzeb rynku pracy.

Więcej informacji o projekcie na stronie infodoradca.edu.pl
Lista 1000 zawodów opisywanych w projekcie INFODORADCA+

Zdobnik ceramiki

Kod: 731609

3. Zadania zawodowe i wymagane kompetencje

Pracownik w zawodzie zdobnik ceramiki wykonuje różnorodne zadania, do których należą w szczególności:

  • Z1 Wykonywanie prac pomocniczych przed zdobieniem wyrobów ceramicznych.
  • Z2 Wykonywanie ręcznego zdobienia wyrobów ceramicznych.
  • Z3 Obsługiwanie maszyn, urządzeń i linii technologicznej do mechanicznego zdobienia wyrobów ceramicznych.

Kompetencja zawodowa Kz1: Wykonywanie zdobień wyrobów ceramicznych obejmuje zestaw zadań zawodowych Z1, Z2, Z3, do realizacji których wymagane są odpowiednie zbiory wiedzy i umiejętności.

Z1

Wykonywanie prac pomocniczych przed zdobieniem wyrobów ceramicznych

WIEDZA – zna i rozumie:

UMIEJĘTNOŚCI – potrafi:

  • Zasady i przepisy BHP, ochrony ppoż., ergonomii i ochrony środowiska w zakresie wykonywania prac pomocniczych przed zdobieniem wyrobów ceramicznych;
  • Zasady projektowania wzorów zdobniczych;
  • Sposoby wykonywania prostych narzędzi do zdobienia powierzchni ceramicznych;
  • Zasady organizacji i planowania prac pomocniczych przed zdobieniem wyrobów ceramicznych;
  • Sposoby wyliczania ilości niezbędnych surowców i materiałów potrzebnych do wykonywania zdobienia;
  • Metody sprawdzania stanów magazynowych surowców wykorzystywanych do zdobienia;
  • Procedury dokonywania zakupu niezbędnych surowców, narzędzi;
  • Kryteria oceny ilościowej i jakościowej zakupionych materiałów zdobniczych i narządzi;
  • Zasady magazynowania materiałów i narzędzi zdobniczych;
  • Metody utrzymywania ładu i porządku na stanowisku pracy;.
  • Stosować zasady i przepisy BHP, ochrony ppoż., ergonomii i ochrony środowiska w zakresie wykonywania prac pomocniczych przed zdobieniem wyrobów ceramicznych;
  • Wykonywać projekty graficzne nowych wzorów, którymi będą zdobione wyroby ceramiczne i użytkowe;
  • Sporządzać rysunki techniczne, projekty kolorystyczne ozdabianych elementów i całych wyrobów ceramicznych;
  • Wykonywać proste narzędzia do zdobienia ceramiki;
  • Dobierać metodę zdobienia oraz ustalać zakres prac i kolejność wykonywania poszczególnych czynności;
  • Ustalać ilości niezbędnych surowców i materiałów potrzebnych do wykonywania zdobienia;
  • Sprawdzać stany magazynowe surowców wykorzystywanych do zdobienia oraz dokonywać ich zakupu;
  • Oceniać ilość i jakość zakupionych materiałów zdobniczych;
  • Magazynować materiały, narzędzia zdobnicze;
  • Utrzymywać ład i porządek na stanowisku pracy;

Z2

Wykonywanie ręcznego zdobienia wyrobów ceramicznych

  • Zasady i przepisy BHP, ochrony ppoż., ergonomii i ochrony środowiska podczas wykonywania ręcznego zdobienia wyrobów ceramicznych;
  • Dobierać narzędzia i urządzenia niezbędne do przeprowadzenia ręcznego zdobienia wyrobów ceramicznych;
  • Podstawy materiałoznawstwa w zdobnictwie ceramiki;
  • Technologie przygotowywania materiałów do ręcznego zdobienia ceramiki różnymi metodami (malowanie naszkliwne, podszkliwne, angobami 2, farbami majolikowymi, przez nanoszenie kalkomanii, technikami reliefu 14, proszkami i płatkami metali szlachetnych i inne);
  • Procedury pobierania wyrobów do zdobienia i oceniania jakości stanu ich powierzchni;
  • Procedury brakowania wyrobów ceramicznych przeznaczonych do zdobienia;
  • Metody ustawiania wyrobu na stanowisku lub toczku malarskim;
  • Techniki ręcznego zdobienia powierzchni wyrobu ceramicznego (malowanie naszkliwne, podszkliwne, angobami, farbami majolikowymi, przez nanoszenie kalkomanii, technikami reliefu, proszkami i płatkami metali szlachetnych i inne);
  • Technikę rytowania 15 liter i wzorów;
  • Zasady oceniania jakości wykonywanych zdobień;
  • Techniki ręcznego nanoszenia poprawek w celu usunięcia popełnionych błędów;
  • Procedury przygotowywania szkliwa;
  • Metody nakładania szkliwa na pomalowane powierzchnie oraz wypalania wyrobu.
  • Przestrzegać zasad i przepisów BHP, ochrony ppoż., ergonomii i ochrony środowiska podczas wykonywania ręcznego zdobienia wyrobów ceramicznych;
  • Dobierać (zgodnie z projektem) farby ceramiczne (uniwersalne, naszkliwne, podszkliwne, majolikowe, angoby), pigmenty, kredki podszkliwne, granulaty szklane, płatki złota i inne;
  • Pobierać wyroby do zdobienia;
  • Zarabiać farbę proszkową wodą (malowanie podszkliwne);
  • Zarabiać farbę proszkową zaprawiaczem organicznym (malowanie naszkliwne);
  • Ujednorodniać pasty poprzez ich utarcie na szklanej płycie ucierakami i szpachlami lub ewentualnie je rozcieńczać;
  • Ustawiać wyrób na stanowisku lub toczku malarskim;
  • Oceniać jakość powierzchni wyrobów ceramicznych przed wykonywaniem zdobienia;
  • Odrzucać wyroby posiadające defekty;
  • Nanosić (zgodnie z projektem) na powierzchni wyrobu kontury wykonywanych dekoracji ołówkiem, węglem lub akwarelą;
  • Pokrywać wzory farbą ceramiczną rozprowadzaną za pomocą pędzli lub poprzez rozpylanie pistoletem natryskowym, aerozolem, z użyciem szablonu lub bez czy też poprzez przykładanie do powierzchni stempli;
  • Zdobić wyroby angobami;
  • Zdobić wyroby farbami majolikowymi;
  • Oceniać stopień wyschnięcia nałożonej warstwy farby ceramicznej;
  • Nanosić kolejne warstwy farby po wyschnięciu poprzedniej;
  • Wykonywać wielobarwne malowidła o unikatowym charakterze (bardzo doświadczeni zdobnicy ceramiki);
  • Zdobić wyroby przez nanoszenie kalkomanii;
  • Zdobić wyroby techniką reliefu;
  • Zdobić wyroby proszkiem oraz cienkimi płatkami złota lub innego metalu szlachetnego;
  • Rytować litery i wzory;
  • Oceniać jakość wykonywanych zdobień;
  • Wprowadzać poprawki na wykonanej ręcznie dekoracji;
  • Przygotowywać i sporządzać szkliwa;
  • Spryskiwać zdobienia podszkliwne warstwą szkliwa i wypalać;
  • Wypalać przedmioty, na których wykonano zdobienia naszkliwne.

Z3

Obsługiwanie maszyn, urządzeń i linii technologicznej do mechanicznego zdobienia wyrobów ceramicznych

  • Zasady i przepisy BHP, ochrony ppoż., ergonomii i ochrony środowiska podczas wykonywania maszynowego zdobienia wyrobów ceramicznych;
  • Kryteria dobierania narzędzi, urządzeń i maszyn niezbędnych do przeprowadzenia mechanicznego zdobienia wyrobów ceramicznych;
  • Procedury oceniania stanu technicznego obsługiwanej maszyny, urządzenia przed uruchomieniem;
  • Metody przygotowywania przedmiotów do wykonywania nadruku metodą sitodruku oraz kontroli jakości stanu powierzchni;
  • Sposoby przygotowywania pasty farb o określonym kolorze, składzie i konsystencji;
  • Metodę i technikę wykonywania sitodruku;
  • Metodę i technikę wykonywania fotoceramiki 5;
  • Kryteria oceniania jakości efektów mechanicznego zdobienia wyrobów ceramicznych oraz sposoby wprowadzania ewentualnych poprawek;
  • Metody czyszczenia urządzenia, maszyny po zakończeniu pracy lub wykonaniu zamówionej partii wyrobu;
  • Metody szkliwienia wyrobów ceramicznych, na których wykonano nadruk mechanicznie.
  • Przestrzegać zasad i przepisów BHP, ochrony ppoż., ergonomii i ochrony środowiska podczas wykonywania maszynowego zdobienia wyrobów ceramicznych;
  • Dobierać narzędzia, urządzenia i maszyny niezbędne do przeprowadzenia mechanicznego zdobienia wyrobów ceramicznych;
  • Oceniać stan techniczny maszyny, urządzenia lub linii technologicznej przed rozpoczęciem pracy;
  • Przygotowywać przedmioty do wykonywania nadruku metodą sitodruku;
  • Eliminować przedmioty, na powierzchni których są wady wpływające na jakość sitodruku;
  • Przygotowywać pasty farb o określonym kolorze, składzie i konsystencji;
  • Wykonywać szablon nadruku metodą fototechniczną;
  • Umieszczać przedmiot wewnątrz maszyny, bezpośrednio pod siatką;
  • Wykonywać nadruk na powierzchni przedmiotu;
  • Sprawdzać jakość wykonywanych nadruków;
  • Wprowadzać korekty w ustawieniach parametrów pracy urządzenia;
  • Czyścić urządzenie, maszynę po zakończeniu pracy lub wykonaniu zamówionej partii wyrobu;
  • Wykonywać zdobienie wyrobów techniką fotoceramiki z wykorzystaniem aplikacji komputerowych i druku na specjalnej drukarce (dokonywać wyboru kształtu i rozmiaru podłoża z fotoceramiki, wybierać i obrabiać zdjęcie, wykonywać wydruk i oceniać jego jakość);
  • Szkliwić wyroby szkliwami transparentnymi i w zależności od dobranej technologii czy też materiału, wypalać je.

Pracownik w zawodzie zdobnik ceramiki powinien posiadać kompetencje społeczne niezbędne do prawidłowego i skutecznego wykonywania zadań zawodowych.

W szczególności pracownik jest gotów do:

  • Ponoszenia odpowiedzialności za skutki podejmowanych działań oraz za powierzony sprzęt i narzędzia wykorzystywane w pracy w zawodzie zdobnik ceramiki.
  • Dostosowywania zachowania do zmiennych okoliczności pracy podczas wykonywania zdobień wyrobów ceramicznych.
  • Oceniania i weryfikowania wykonywanych przez siebie prac związanych z wykonywaniem zdobień wyrobów ceramicznych.
  • Podnoszenia własnych kompetencji zawodowych w zakresie wykonywania zdobień wyrobów ceramicznych.
  • Oceniania zagrożenia zdrowia oraz życia i podejmowania działań adekwatnych do stopnia zagrożenia podczas wykonywania zdobień wyrobów ceramicznych.
  • Kierowania się zasadami zgodnymi z etyką zawodową i obowiązującymi przepisami związanymi z wykonywaniem zdobień wyrobów ceramicznych.

Pracownik powinien posiadać zdolność właściwego wykonywania zadań zawodowych i predyspozycje do rozwoju zawodowego. Dlatego wymaga się od niego odpowiednich kompetencji kluczowych. Zostały one zilustrowane w formie profilu (rys. 1) ukazującego ważność kompetencji kluczowych dla zawodu zdobnik ceramiki.

5 4 3 2 1 0 Umiejętność obsługi komputera i wykorzystania internetu Umiejętności matematyczne Umiejętność czytania ze zrozumieniem i pisania Sprawność motoryczna Planowanie i organizowanie pracy Wywieranie wpływu/przywództwo Komunikacja ustna Współpraca w zespole Rozwiązywanie problemów

Rys. 1. Profil kompetencji kluczowych dla zawodu zdobnik ceramiki

Uwaga:

Wykaz kompetencji kluczowych opracowano na podstawie wykazu stosowanego w Międzynarodowym Badaniu Kompetencji Osób Dorosłych − projekt PIAAC (OECD).

Kompetencje zawodowe pracownika w zawodzie zdobnik ceramiki nawiązują do opisów poziomów Polskiej Ramy Kwalifikacji.

Opis zawodu, zadań zawodowych i wymagań kompetencyjnych może stanowić materiał informacyjny dla przygotowania (lub aktualizacji) opisu kwalifikacji wprowadzanych do Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji (ZSK). Więcej informacji:

Partnerzy

Na skróty

 Przejdź na górę